Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
Przenikliwe, bolesne skurcze mięśni szyi mogą pojawić się w każdym momencie, bez względu na płeć i wiek (chociaż częściej u osób starszych). Jeśli zdarzają się rzadko i są krótkotrwałe, to najczęściej są związane z nagłym ruchem i nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeżeli ból jest intensywny i przewlekły, może świadczyć o wielu chorobach. Wówczas konieczne jest wykonanie szczegółowych badań i odwiedzenie specjalisty.

Czym są skurcze szyi?
Skurcze szyi są zaliczane do bardzo częstych dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych, lecz w niektórych przypadkach mogą być sygnałem o toczącej się w organizmie chorobie. Bóle odczuwalne w szyi bardzo często dają uczucie sztywnienia między potylicą a siódmym kręgiem szyjnym. W niektórych przypadkach skurcz mięśni szyi promieniuje do kończyn górnych, szczęki, odcinka piersiowego kręgosłupa lub okolicy międzyłopatkowej.
Zgodnie ze statystykami na dolegliwe skurcze szyi cierpieć może nawet do 70 proc. populacji. Ryzyko ich występowania rośnie razem z wiekiem. Niestety, u osób starszych (po 60. roku życia) istnieją tendencje do nawrotów. Szacuje się, że przewlekłe dolegliwości bólowe szyi są bardzo częstym powodem niepełnosprawności, zarówno ruchowej, jak i ekonomicznej. A warto zaznaczyć, że utrzymanie prawidłowej pozycji ciała gwarantuje odpowiednią postawę, równowagę i przede wszystkim wspiera pracę krtani, tchawicy i tarczycy. Dlatego też dbanie o jej kondycję warunkuje wiele procesów życiowych.
Jeśli skurcze mięśniLink otwiera się w nowej karcie pojawiają się często, są długotrwałe i całkowicie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, to konieczna jest wizyta u lekarza oraz fizjoterapeuty.
Dowiedz się, do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśniLink otwiera się w nowej karcie.
Przyczyny skurczów szyi
Dokładna przyczyna pojawienia się skurczów szyi jest uzależniona m.in. od ich lokalizacji, a także stylu życia i wieku. Na szczęście w większości przypadków ból jest związany z lekkim naciągnięciem lub nadwyrężeniem mięśni i stanowi wynik:
braku lub zbyt intensywnej aktywności fizycznej,
przyjmowania złej pozycji podczas spania,
skoliozy - kręgosłup przybiera wówczas lekko łukowaty kształt,
naderwania mięśnia czworobocznego - wówczas ból może promieniować do barku.
Zdarza się, że ból pojawia się jako konsekwencja poważnych zmian zwyrodnieniowych, urazów lub stanów zapalnych w obrębie stawów szyjnych, a także dyskopatii. W niektórych przypadkach jako winowajcę wskazuje się również przepuklinę jądra miażdżystego krążka, co powoduje ucisk na nerwy.
Ponadto skurcze szyi mogą być wynikiem m.in. niedoborów wapnia i innych pierwiastków, np. magnezu.
Skurczom mięśni szyi może towarzyszyć uczucie drętwienia, mrowienia i sztywność. Przy przyczynach neurologicznych skurcze mięśni mogą nasilać się przy każdej próbie odwrócenia szyi lub poruszania jej na boki. Do przyczyn neurologicznych zalicza się np.:
zapalenie opon mózgowych,
neuralgie nerwu trójdzielnego,
stres - długotrwały zwiększa napięcie mięśni szkieletowych. Mówi się wówczas o bólu szyi pojawiającym się na tle nerwowym,
uciski nerwów. Przewlekłych skurczy mięśni szyi nie wolno bagatelizować. W niektórych przypadkach mogą one bowiem świadczyć o poważnych nowotworach, stenozie, a nawet przerwaniu ciągłości więzadła.
Profilaktyka - jak zapobiec skurczom szyi?
Zapobieganie skurczom mięśni to przede wszystkim odpowiednia dieta, ewentualna suplementacja, aktywny tryb życia i tzw. higiena pracy przy komputerze. To najprostsze i zarazem najskuteczniejsze metody na to, aby uniknąć bolesnych skurczy i cieszyć się prawidłową postawą ciała.
Szczególnie niebezpieczne dla odcinka szyjnego jest długotrwałe korzystanie ze smartfonów, co wymusza od użytkownika przyjmowanie niefizjologicznej sylwetki. Dobrym remedium jest także spanie na specjalnie wyprofilowanej poduszce, które zapewnia idealne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli wykonujemy pracę zdalną lub większość czasu spędzamy przed ekranem komputera, to co około 2 godziny konieczne jest zrobienie prostych ćwiczeń na kręgosłup szyjnyLink otwiera się w nowej karcie, takich jak np. skręty szyi i rozciąganie mięśni karku.
W starszym wieku warto unikać przeciągów i silnego wietrzenia okolic szyi i uszu. Dlatego też w sezonie jesienno-zimowym wskazane jest noszenie czapki i szalika.
Bezpieczne ćwiczenia w domu
Co na skurcze mięśni szyi okazuje się najskuteczniejsze? Oczywiście proste ćwiczenia fizyczne. Warto jednak pamiętać, że przed ich rozpoczęciem konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą. Tylko on pomoże nam wykonywać je w sposób prawidłowy, a co za tym idzie bezpieczny.
Autoterapia polega na umiejętności wykonywania ćwiczeń regulujących napięcie mięśniowo-powięziowe. Każde z ćwiczeń można realizować w warunkach domowych lub w biurze. Pierwsze z nich polega na skrzyżowaniu rąk na mostku, wyprostowaniu pleców i przesuwaniu dłoni w dół. Pozwoli to na niwelowanie napięcia i chwilową relaksację.
Warto robić także skłony głowy do przodu w taki sposób, aby dotykać brodą do mostka, a uchem do prawego i lewego ramienia. W ten sposób można wymusić fizjologiczny, a zatem naturalny zakres ruchliwości mięśni szyi.
Ostatnie ćwiczenie można robić w pozycji siedzącej. Lewą ręką należy delikatnie przyciągnąć głowę do lewego ramienia. Takie lekkie napięcie warto utrzymywać przez około 10 sekund. Czynność tę należy powtórzyć z prawą ręką i prawym ramieniem.
Skurcze mięśniDbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
H. Vernon, B.K. Humphreys i C. Hagino, The outcome of control groups in clinical trials of conservative treatments for chronic mechanical neck pain: a systematic review, „BMC Musculoskel Disord” 2006, t. 7, s. 58.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.