Przejdź do treści

Czym jest i jak objawia się hemolakria?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

4 min. czytaniaAktualizacja:

Hemolakria, nazywana też „krwawymi łzami”, to rzadka choroba. Poznasz ją po obecności krwi w płynie łzowym. Może mieć różne podłoże i pojawić się nagle. Zobacz, jakie mogą być jej powody i objawy.

Czym jest i jak objawia się hemolakria?

Hemolakria – charakterystyka

Hemolakria to rzadka choroba polegająca na obecności krwi w łzach. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XVI wieku. Wcześniej krwawienie z oczu w zależności od kultury uznawano za dowód opętania przez demony lub przypisywano boskim objawieniom.

Z raportu z 2004 roku napisanego przez naukowców z Eye Institute znajdującego się przy University of Tennessee Health Science Center w Memphis wynika, że od 1992 do 2003 roku lekarze zdiagnozowali tylko sześć przypadków tego schorzenia, z czego jedynie w dwóch jego przyczyny były znane. Do 2017 roku zdiagnozowanych zachorowań było zaledwie 17. „Krwawe łzy” mogą pojawić się w każdej chwili, niezależnie od wieku i płci, jednak w grupie chorych najwięcej było kobiet i osób do 20. roku życia.

Osoby cierpiące na hemolakrię czasami mogą o niej nie wiedzieć, gdyż stężenie krwi we łzach bywa tak niskie, że jest niezauważalne gołym okiem. Diagnozę wówczas można postawić po analizie laboratoryjnej płynu łzowego. W innych przypadkach krwi jest tak dużo, że łzy mogą sprawiać wrażenie krwotoku z oczu. W niektórych przypadkach „krwawe łzy” występują nawet kilkanaście razy na dobę, a poszczególne epizody mogą trwać nawet do godziny.

Hemolakria, choć z pewnością jest bardzo nieprzyjemna, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, wymaga jednak odpowiedniej diagnostyki. Może okazać się objawem poważnej choroby. Czasami krwawienia są tak silne, że mogą doprowadzić do osłabienia organizmu i omdleń.

Objawy hemolakrii

Hemolakrię poznasz po wycieku krwi z oka bez wyraźnej przyczyny, np. urazu. Krew zazwyczaj pojawia się tylko w jednym oku. Mogą ją także poprzedzać inne objawy, takie jak:

  1. pulsacyjny ból oczodołu,

  2. infekcje w okolicach oczu,

  3. ból głowy,

  4. świąd i pieczenie oka,

  5. żółta barwa oka,

  6. krwawe pocenie się,

  7. zabarwienie krwi śliną,

  8. wzrost temperatury ciała,

  9. podwyższone stężenie glukozy we krwi.

Jeśli zauważysz u siebie bądź bliskich powyższe objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi odpowiednia diagnostykę. Lekarz prawdopodobnie zaleci także badania w kierunku hemofilii i innych chorób związanych z nieprawidłowym krzepnięciem krwi.

Przyczyny hemolakrii

W związku z niewielką liczbą zachorowań trudno jest określić wszystkie przyczyny hemolakrii. W niektórych sytuacjach przypadłość ta występuje u kobiet zamiast miesiączki jako krwawienie zastępcze, w okresie menopauzy bądź podczas ciąży. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie. Za najczęstsze i najlepiej poznane przyczyny hemolakrii uznaje się:

  1. infekcje oka,

  2. urazy głowy,

  3. zatrucie jadem zwierząt,

  4. przyjmowanie leków rozrzedzających krew,

  5. czerniakLink otwiera się w nowej karcie złośliwy woreczka łzowego,

  6. guzy w okolicy kanału łzowego i zatok przynosowych,

  7. nadciśnienie tętnicze,

  8. zakażenia ogólnoustrojowe (np. sepsa lub gorączka krwotoczna),

  9. zaburzenia hormonalne,

  10. silny stres,

  11. choroby psychiczne,

  12. białaczkę,

  13. niedobory witamin i minerałów.

Czasami lekarze nie są w stanie ustalić przyczyny schorzenia. Mówimy wówczas o hemolakrii idiopatycznej.

Jak wygląda leczenie hemolakrii?

Aby móc leczyć hemolakrię, najpierw potrzebna jest prawidłowa diagnoza. Nie jest ona łatwa, gdyż czasami krew jest niewidoczna gołym okiem, a pozostałe objawy mogą być niespecyficzne i wskazywać na inne choroby (nie tylko choroby oczuLink otwiera się w nowej karcie).

„Krwawe łzy” same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i narządu wzroku, powinny być jednak skonsultowane z lekarzem. Mogą być objawem tak poważnych chorób jak białaczka, czerniak woreczka łzowego lub nowotwory okolic oka i zatok przynosowych. 

Jeśli towarzyszą Ci któreś z wymienionych wcześniej objawów, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, internistą lub okulistą. Lekarz oceni stan oka, dzięki czemu będzie mógł stwierdzić, czy za wyciek krwi odpowiada obecność guzów. Jeśli tak, skieruje Cię do onkologa, aby potwierdzić lub wykluczyć raka okaLink otwiera się w nowej karcie.

Jeśli hemolakria powstała w wyniku infekcji bakteryjnej wówczas leczenie polega na podaniu antybiotyku. Jeżeli jej przyczyną są zmiany naczyniowe, metody leczenia ustala angiolog lub chirurg naczyniowy. W przypadku hemolakrii o określonym podłożu nie leczy się objawów, a przyczynę dolegliwości. Inaczej jest przy hemolakrii idiopatycznej. Zazwyczaj pojawia się nagle i równie nagle samoistnie zanika. 

Po konsultacji z lekarzem wzbogać leczenie o domowe sposoby, stosując np. zioła na oczy. Przy zapaleniu spojówek sprawdzi się m.in. rumianek pospolity, świetlik lekarski i chaber bławatek. Zrobisz z nich kompresy, które na kilka lub kilkanaście minut należy położyć na powiekach. Aby ograniczyć ryzyko hemolakrii, zadbaj o zdrowy tryb życia. Stosuj zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy na wzrokLink otwiera się w nowej karcie i minerały, pij dużo wody i unikaj stresu. Zrezygnuj także z używek i staraj się przebywać na świeżym powietrzu.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. W. Hautz, Patologia narządu wzroku i guzy wewnątrzgałkowe, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2022.

  2. VII Konferencja „Choroby rzadkie nie tylko w programie nauczania”, https://ptpk.org/graf/Ksiazka_streszczen_2021.pdf (dostęp: 24.07.2023 r.)

  3. A.Kubicka-Trząska, B. Romanowska-Dixon, Autoimmunologiczne choroby narządu wzroku, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

  4. A. Dobrzańska, Choroby rzadkie, Media Press, Warszawa 2020.

  5. B. Bowling, Okulistyka kliniczna, tłum. A.M Dąbrowska, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy