Przejdź do treści

Onycholiza a grzybica - jaka jest różnica?

Redakcja NN

5 min. czytaniaAktualizacja:

Onycholiza i grzybica poddawane są nierzadko rozpoznaniu różnicowemu. Z uwagi na liczne podobieństwa często trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę i ustalić leczenie. Jedną z nielicznych różnic między onycholizą i grzybicą jest struktura płytki paznokciowej. W pierwszej chorobie staje się ona twarda i gładka, w drugiej - krucha i pobruzdowana.

Onycholiza a grzybica - jaka jest różnica?

Onycholiza a grzybica - problem diagnostyczny

Diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką zmian w obrębie stóp, w tym paznokci, zajmuje się podolog. Jednym z problemów, z jakimi zmaga się w swojej praktyce, jest zbliżony obraz kliniczny różnych schorzeń. Przykładem takiej sytuacji jest onycholiza i grzybica paznokciLink otwiera się w nowej karcie. Charakterystyczne białawe przebarwienie i pusta przestrzeń pod paznokciemLink otwiera się w nowej karcie to główna przyczyna kłopotów z postawieniem rozpoznania. Sprawdź, czym są oba stany i dlaczego tak trudno jest je odróżnić.

Czym jest onycholiza?

Onycholiza to jedna z częściej spotykanych zmian w budowie paznokcia. Typowe jest dla niej oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska, czyli tkanki położonej bezpośrednio pod płytką, i nagromadzenie pod nim powietrza. Zaczyna się od wolnego brzegu paznokcia i pogłębia w kierunku macierzy. Macierz paznokcia to żywa część ukryta pod wałem paznokciowym, zakończonym obrąbkiem naskórkowym. Objęte onycholizą paznokcie są z reguły twarde i gładkie. Nie towarzyszy im zazwyczaj stan zapalny łożyska.

W onycholizie paznokcie są zabarwione na biało wskutek utraty łączności z łożyskiem i braku prześwitywania różowego zabarwienia, pochodzącego z naczyń włosowatych. Można zaobserwować złogi zrogowaciałego naskórka, gromadzącego się pod płytką paznokciową. Jeśli dojdzie do wtórnego zakażenia, pod płytką paznokciową może pojawić się przebarwienie - paznokieć zmienia wówczas barwę na szarą, żółtą, brązową czy czarną. Infekcja miewa różny charakter, w tym też grzybiczy.

Do onycholizy przyczynia się wiele czynników. W sposób szczególny na jej wystąpienie narażone są osoby zmagające się z chorobami układowymi, w tym przede wszystkim z chorobami tarczycy. Zmiany na paznokciach zaczynają się zazwyczaj od palca czwartego i piątego. To tzw. paznokcie Plummera. Inne choroby, jakie sprzyjają powstaniu onycholizy, to: szpiczak mnogi, rozstrzenie oskrzeli, niedokrwistość, trąd, pelagra, pęcherzyca zwykła, toczeń rumieniowaty, twardzina i kiła. Poza tym onycholiza może być wynikiem urazu mechanicznego, nadpotliwości, działania środków chemicznych.

Czym się charakteryzuje grzybica paznokci?

Grzybica to jedna z najpowszechniej występujących chorób paznokciLink otwiera się w nowej karcie, przy czym znacznie częściej dotyczy paznokci stóp niż rąk. Specjalistyczne leczenie można wspomagać domowymi sposobami na grzybicę. Wśród nich popularnością cieszą się zioła. Inną znaną metodą usuwania grzybicy paznokci są okłady z octu. Warto wiedzieć, jak zapobiegać grzybicyLink otwiera się w nowej karcie. Przede wszystkim należy dbać o higienę i unikać stąpania gołą stopą w przestrzeniach użyteczności publicznej.

  1. Dowiedz się, jak uniknąć grzybicy po antybiotykuLink otwiera się w nowej karcie.

Podobnie jak w onycholizie zakażony grzybicą paznokieć traci różowe zabarwienie, a naskórek pod popękanym brzegiem płytki ulega nadmiernemu rogowaceniu. Jednakże w przebiegu grzybicy płytka staje się pobruzdowana i łatwo się kruszy. Obserwuje się wynaczynienia krwi z naczyń krwionośnych, przebiegających podłużnie w łożysku paznokcia. Paznokcie mogą się rozwarstwiać i odkształcać. W późniejszych stadiach grzybicy dochodzi do odwarstwienia płytki paznokciowej od łożyska, a także do stanu zapalnego wału podpaznokciowego.

Ból jako czynnik różnicujący?

Onycholiza czy grzybica? Nie tylko wygląd płytki paznokciowej nie pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy, ale i obecność dolegliwości bólowych. Onycholiza na ogół jest bezbolesna. Proces odklejania się płytki paznokcia od łożyska przebiega systematycznie, ale powoli. Ból występuje tylko w przypadku, gdy płytka odwarstwia się w głąb macierzy paznokcia. Podobnie rzecz ma się w przypadku grzybicy. Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, a dolegliwości bólowe pojawiają się w zaawansowanych postaciach.

Z czym różnicować onycholizę i grzybicę?

Rozróżnienie onycholizy i grzybicy to niejedyny problem. Schorzenia te warto różnicować z takimi przypadłościami, jak łuszczyca paznokci i liszaj płaski. Pierwsza z nich może manifestować się jako: krwotoczne linijne wybroczyny podpaznokciowe, przypominające drzazgi i zajmujące 1/3 dystalnej płytki, przebarwienie typu „kropla oleju”, hiperkeratoza podpaznokciowa (nadmierne rogowacenie). W przebiegu łuszczycy zajęte mogą zostać tkanki okołopaznokciowe, co powoduje stan zapalny - zanokcicęLink otwiera się w nowej karcie. Liszaj płaski w mniej więcej 15% przypadków obejmuje płytkę paznokciową. Zmiany lokalizują się rzadziej na paznokciach u dłoni niż u stóp. W jego przebiegu obserwuje się ścieńczenie i podłużne bruzdowanie płytki. Pojawiają się pęknięcia i linijne zgłębienia. Sporadycznie płytka staje się szorstka i matowa oraz odchodzi.

Onycholiza a grzybica - jak postawić diagnozę?

Obraz kliniczny w wielu przypadkach okazuje się niewystarczający do postawienia diagnozy. Konieczny jest szczegółowy wywiad - poznanie okoliczności powstania zmian. On również nie zawsze pozwala jednoznacznie wskazać konkretną chorobę. Dlatego bardzo ważne są badania diagnostyczne. Z fragmentów paznokci lub zeskrobin spod nich zakładana jest hodowla mikrobiologiczna. W ten sposób można stwierdzić infekcję grzybiczą, a nawet określić rodzaj grzyba, który za nią odpowiada. Rzadko wykonuje się biopsję.

  1. Przeczytaj także na temat grzybicy gardłaLink otwiera się w nowej karcie oraz grzybicy prąciaLink otwiera się w nowej karcie.

Ubezpieczenie na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku choroby lub NW

Jeśli w efekcie choroby albo nieszczęśliwego wypadku będziesz mieć trwałe trudności z poruszaniem się, spożywaniem posiłków, utrzymywaniem higieny osobistej, korzystaniem z toalety czy innymi podstawowymi czynnościami albo nie będziesz w stanie w ogóle wykonywać tych czynności, będziesz potrzebować wsparcia.

Mogą je zapewnić nie tylko pieniądze, niezbędne do zorganizowania opieki czy przystosowania domu, ale też usługi opiekuńcze i medyczne, ważne zwłaszcza w pierwszych dniach tej nowej, trudnej dla Ciebie sytuacji. Wsparcie takie oferuje Ubezpieczenie na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku choroby lub NWLink otwiera się w nowej karcie. To umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie, które jest dostępne w Nationale-Nederlanden Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A.

W ramach ubezpieczenia możesz otrzymać nawet do 200 000 zł (w zależności od sumy, na jaką się ubezpieczysz i stanu Twojego zdrowia – przy ocenie stanu zdrowia wykorzystujemy m.in. dokumentację medyczną oraz Kartę oceny pacjenta wg skali Barthel) oraz wsparcie assistance, jeśli będziesz potrzebować stałej lub częściowej opieki i pomocy podczas wykonywania podstawowych czynności.

W takiej sytuacji możesz liczyć też m.in. na wizyty u lekarzy specjalistów, domowe wizyty pielęgniarki, zabiegi rehabilitacyjne w poradni lub w domu, transporty medyczne oraz pomoc domową (np. codzienne porządki, przygotowywanie posiłków, dostarczenie zakupów), w zależności od tego, czego będziesz potrzebować.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie oraz w OWU i regulaminie programu assistanceLink otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. S. Gregoriou, G. Argyriou, G. Larios i wsp., Schorzenia paznokci a choroby układowe - o czym mówi nam wygląd paznokci? Co można zobaczyć i jakie choroby należy podejrzewać w przypadku przedstawionych 11 rodzajów zmian paznokci?, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, t. 3, nr 2, s. 129-135.

  2. A. Lubecka-Detka, Terapia onycholizy w gabinecie podologicznym, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, t. 5, nr 6, s. 455-456.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.