Przejdź do treści

Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?

Redakcja NN

5 min. czytaniaAktualizacja:

W zależności od tego jak silny jest Twój organizm, możesz inaczej odczuwać zmęczenie po kuracji antybiotykiem. Twoje samopoczucie będzie zależało też od dawki antybiotyku, jaka została Ci zaaplikowana i jak długo zmagałeś się z chorobą.

Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?

Jakie są objawy osłabienia po antybiotyku?

Osłabienie po chorobie, czy po braniu antybiotyku u każdej osoby będzie wyglądało nieco inaczej. Jedne objawy będą bardziej nasilone, drugie mniej, a trzecie być może w ogóle się nie pojawią. Wszystko zależy od tego, jak dużą podatność na osłabienie ma w danej chwili Twój organizm, jak długo trwała choroba, jak silny lek przyjmowałeś, jaką masz kondycję.

Do najczęściej występujących objawów osłabienia po antybiotyku należą:

  1. senność

  2. poczucie zmęczenia

  3. brak siły

  4. apatia

  5. zniechęcenie do wykonywania codziennych czynności, które nie sprawiały Ci trudności

  6. szybkie męczenie się

  7. większa potliwość pod wpływem wysiłku

  8. pogorszenie nastroju

  9. bóle głowy

  10. zawroty głowy

Antybiotyk powinien być przepisany przez lekarza, jeśli zmagasz się z infekcją o podłożu bakteryjnym. Czasami jednak lekarze nadużywają przepisywania antybiotyków. Bywa też tak, że sami pacjenci zmuszają ich do przepisywania. W sytuacji, gdy Twój organizm przechodzi infekcję wirusową, antybiotyk nie pomoże Ci, a tylko dodatkowo osłabi. Stanie się tak ponieważ antybiotyk zabija nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również te dobre.

Zarówno w Twoim układzie pokarmowym, jak i na Twojej skórze, żyje wiele bakterii, które wspierają Twój organizm. Są one naturalną barierą ochronną przed drobnoustrojami z zewnątrz. Dodatkowo naturalna flora bakteryjna Twojego układu pokarmowego wspiera odporność całego organizmu i pomaga mu zachować równowagę. Kiedy zostanie zachwiana w wyniku brania antybiotyku, Twój organizm będzie odczuwać negatywne skutki uboczne w postaci osłabienia i innych nieprzyjemnych dolegliwości jak np. grzybicaLink otwiera się w nowej karcie.

Co możesz zrobić, by zminimalizować osłabienie po antybiotyku?

Kiedy dopadnie Cię infekcja i masz przepisany antybiotyk, pamiętaj o tym, by poprosić lekarza o przepisanie również probiotyku, który zadziała osłonowo na Twoją florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Jeśli lekarz nie przepisze Ci probiotyku, poproś o niego farmaceutę w aptece. Powinieneś brać probiotyk przez całą antybiotykoterapię i jeszcze przez pewien czas po jej zakończeniu. Pomoże to Twojemu organizmowi szybko zregenerować się po chorobie i wrócić do pełni sił. Nie bierz nigdy antybiotyku równocześnie z probiotykiem. Zachowaj między nimi kilka godzin odstępu.

  1. Dowiedz się, jak wyleczyć żołądek po antybiotykuLink otwiera się w nowej karcie.

Zadbaj też o swoją dietę podczas choroby i po niej. Na Twoim talerzu powinny się znaleźć świeże warzywa i owoce, a także inne produkty, które zapewnią Twojemu organizmowi wysoką podaż witamin i niezbędnych minerałów. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić sobie odpowiedniej porcji witamin wraz z dietą, rozważ, czy nie kupić multiwitaminy w formie suplementu w aptece.

Postaraj się, by Twoja dieta była również bogata w naturalne probiotyki. Wprowadź do swojego jadłospisu kefir, maślankę, kwaśne mleko, kiszoną kapustę, kiszone ogórki, czy inne kiszonki. Pozwolą one naturalnie odbudowywać się florze bakteryjnej Twojego układu pokarmowego.

  1. Dowiedz się, jakie funkcje pełnią dobre bakterie jelitoweLink otwiera się w nowej karcie.

Zadbaj też o odpowiednią ilość odpoczynku i ruchu na świeżym powietrzu. Te wszystkie czynniki pozwolą Ci szybko pożegnać się z osłabieniem po antybiotyku i wrócisz do pełni sił w krótkim okresie czasu.

  1. Dowiedz się, jak wzmocnić organizm op antybiotykoterapiiLink otwiera się w nowej karcie.

Jakie są skutki uboczne brania antybiotyku?

Antybiotyki są często jedynym, skutecznym rozwiązaniem na walkę z infekcją bakteryjną organizmu. Niosą za sobą szereg korzyści, bo dzięki nim można dość szybko uporać się z chorobą i powrócić do zdrowia. Niestety ich zażywanie wiąże się też ze skutkami ubocznymi.

Najczęściej pojawia się wyjałowienie przewodu pokarmowego z przyjaznych dla Twojego zdrowia bakterii. Antybiotyk nie ma litości, niszczy wszystkie bakterie - zarówno te dobre, jak i te złe. Dlatego podczas antybiotykoterapii trzeba wspierać dobre bakterie poprzez zażywanie preparatów probiotycznych.

  1. Przeczytaj też o szczepach bakterii jelitowychLink otwiera się w nowej karcie.

Do innych skutków ubocznych brania antybiotyków należą: afty, pleśniawki, grzybica pochwy, biegunka, stan zapalny jelit i osłabienie organizmu.

  1. Przeczytaj także, na czym polega rzekomobłoniaste zapalenie jelitLink otwiera się w nowej karcie.

Jak wrócić do formy po osłabieniu spowodowanym braniem antybiotyku?

Wbrew pozorom dbanie o siebie powinieneś zacząć długo przed tym, zanim dopadnie Cię infekcja i będziesz zmuszony zażywać antybiotyk (np. amoksycylinęLink otwiera się w nowej karcie). Ważne jest codzienne odpowiednie nawodnienie organizmu, dostarczanie sobie odpowiedniej porcji witamin i minerałów, a także wspieranie flory bakteryjnej jelit naturalnymi probiotykami.

Kiedy jednak jesteś po chorobie i czujesz osłabienie, to powinieneś zadbać przede wszystkim o to, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę odpoczynku. Jeśli Twój organizm będzie odpowiednio zregenerowany, to szybko wróci do formy.

Musisz dbać też o odpowiednio skomponowaną dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, a jeśli zaistnieje taka konieczność, sięgnij po witaminy i minerały z apteki, by wesprzeć powrót organizmu do pełnej formy.

Nie zapomnij również o braniu probiotyku jeszcze przez jakiś czas po skończonej antybiotykoterapii. Probiotyk pomoże Twoim bakteriom odbudować mikroflorę jelitową, dzięki czemu na nowo zyskasz swoją barierę ochronną dla organizmu.

  1. Przeczytaj też, czym jest mikrobiomLink otwiera się w nowej karcie.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. H. Szajewska, Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej., Medycyna Praktyczna, 2017.

    2. J. Gajewska, M. K. Błaszczyk, Probiotyczne bakterie fermentacji mlekowej., Postępy Mikrobiologii, 2012.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy