Przejdź do treści

Przepisy dla cukrzyków - co mogą jeść diabetycy?

Redakcja NN

7 min. czytaniaAktualizacja:

Coraz więcej otyłych osób ma zdiagnozowaną cukrzycę. Zły tryb życia, stres i niezdrowe posiłki źle wpływają na organizm. Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami, warto do swojego jadłospisu wprowadzić posiłki dla cukrzyków, które wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym. Spożywanie odpowiednio przyrządzonych potraw pozwoli utrzymać wagę lub zrzucić zbędne kilogramy.

Przepisy dla cukrzyków - co mogą jeść diabetycy?

Dieta dla cukrzyka – co należy wiedzieć?

Osoby z cukrzycą powinny odpowiednio się odżywiać i komponować posiłki tak, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwiLink otwiera się w nowej karcie. Cukrzyca jest chorobą obecnych czasów. Niezdrowa dieta, brak ruchu i regularnych posiłków szybko mogą doprowadzić do otyłości, która jest częstym powodem występowania nie tylko cukrzycy, ale także innych chorób metabolicznych. Prawidłowo przygotowany obiad będzie zawierał nie tylko niezbędne składniki, ale również dużo smaku. Dania dla cukrzyków będą dobrym rozwiązaniem także dla pozostałych członków rodziny.

Zobacz także: Gdzie się zbadać, aby wykryć cukrzycę i kto ją leczy.Link otwiera się w nowej karcie

Jadłospis dla cukrzyka powinien zostać ustalony przez diabetyka lub dietetyka klinicznego, ponieważ tylko wtedy będzie on dostosowany pod potrzeby konkretnej osoby. Posiłki będą skomponowane tak, aby były smaczne i zdrowe, a także zawierały ulubione produkty. Ważny jest również ładunek glikemiczny całej potrawy, dlatego odpowiedni dobór produktów jest kluczowy dla osób z cukrzycą. Osoby, które stosują dietę dla cukrzyka, powinny poświęcać więcej czasu na czytanie etykiet podczas zakupów. Bardzo ważne jest zweryfikowanie tego, co się je, ponieważ niezdrowe składniki mogą się znajdować w produktach, w których najmniej się ich spodziewamy. Jadłospis dla diabetyków powinien uwzględniać 4–6 posiłków dziennie, spożywanych w regularnych odstępach czasu, np. co 3–4 godziny. Dania dla cukrzyków powinny być niewielkie, dobrze zbilansowane, zawierające potrzebne mikro- i makroskładniki. Ważne, aby posiłki spożywać codziennie o podobnej porze, dzięki czemu wyrobisz sobie regularność i przyzwyczaisz organizm do pewnej rutyny, która jest bardzo ważna podczas leczenia cukrzycy.

Przygotowując posiłki, warto pamiętać, aby obiad dla cukrzyka nie był rozgotowany, ponieważ podnosi to ładunek glikemiczny. Gotując, staraj się nie dogotowywać warzyw, makaron przygotowywać al dente, a ryż czy kasze gotować na sypko. Dobrym sposobem jest przygotowywanie potraw dla cukrzyka dzień wcześniej, ponieważ ponowne podgrzewanie powoduje rozpad skrobi, dzięki czemu takie produkty zawierają niższy indeks glikemicznyLink otwiera się w nowej karcie i mogą być spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę typu 2. Najzdrowszy jadłospis składa się z dań gotowanych na parze, duszonych lub pieczonych w folii. Dobrym rozwiązaniem są dania jednogarnkowe dla cukrzyków, składające się z dużej ilości warzyw. Jeśli masz możliwość, staraj się unikać potraw smażonych, w szczególności w głębokim tłuszczu, ponieważ są one niezdrowe i mogą powodować tycie.

Osoby, które cierpią na cukrzycę, powinny unikać w diecie białego cukru. Nie dodawaj do potraw dla cukrzyków żadnych substancji słodzących, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Sięgaj za to po odrobinę miodu, ksylitol, stewię czy erytrol. Pamiętaj, że cukier może być wszędzie, nawet w wędlinach czy kawie smakowej. Chcąc jeść sałatki, staraj się unikać gotowych dressingów czy sosów, ponieważ zawierają one spore ilości cukru. Lepiej samodzielnie zrób sos, na pewno będzie on zdrowszy niż gotowy z torebki.

Przepisy dla cukrzyków

Jadłospis dla diabetyków najlepiej układać stosując się do kilku zasad. Nie powinno się całkowicie rezygnować z tłuszczu w diecie. Cukrzycy powinni sięgać po oliwę z oliwek, olej lniany czy rzepakowy. Dieta powinna być bogata w chude, dobrej jakości mięso, które można grillować, gotować lub dusić wraz z dodatkiem aromatycznych ziół.

Śniadanie to ważny posiłek w ciągu dnia, dlatego powinno być spożyte maksymalnie do godziny od momentu przebudzenia. Dobrym pomysłem jest owsianka z owocami o niskim indeksie glikemicznym. Płatki owsiane zawierają sporo błonnika, dzięki czemu powodują uczucie nasycenia, dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi. Zmieszaj płatki z mlekiem roślinnym i gotuj na małym ogniu. Dorzuć truskawki, łyżkę miodu i mieszaj kilka minut. Wyłóż do miseczki. Posyp płatkami migdałowymi albo orzechami.

Na drugie śniadanie sięgnij po szybką przekąskę. Jeśli nie masz czasu, aby gotować, przygotuj ulubiony owoc posypany orzechami lub masłem orzechowym. Możesz również zrobić koktajl owocowo-warzywny, który zaspokoi niewielki głód, albo sięgnąć po kanapkę zrobioną na podstawie jednego z przepisów z awokado i tuńczykiem. Wielbiciele słodkości mogą zjeść zdrowe ciasteczka owsiane z dodatkiem orzechów i miodu.

Przepisy na obiad dla cukrzyka powinny być sycące i łatwe w przygotowaniu. Ważne, aby składały się z węglowodanów, źródła białka i tłuszczy. Sałatki dla diabetyków to dobry sposób na utrzymanie lub zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Jeśli chcesz zjeść bardziej sycący obiad, postaw na chude mięso albo wykorzystaj przepisy na rybę, którą można zgrillować. Dodaj węglowodany w postaci ryżu, kaszy czy ziemniaków. Na koniec dołóż porcję warzyw. Sięgnij po pomidory, ogórka czy pieczone warzywa. Pamiętaj, aby nie rozgotować produktów – lepiej, aby były al dente niż zbyt miękkie.

Wieczorne posiłki powinny być lekkie, ponieważ nie należy objadać się na noc. Sięgnij po zdrową sałatkę, zupę krem czy gulasz warzywny. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie kolejnej potrawy, możesz sięgnąć po to samo, co na obiad. Możesz samodzielnie tworzyć rozmaite posiłki, wystarczy, że zachowasz odpowiednie składniki, aby twoja dieta była zbilansowana i smaczna.

Ciasta i wypieki dla diabetyków

Największym wyrzeczeniem dla osób chorujących na cukrzycę jest wyeliminowanie słodyczy z codziennego jadłospisu. Batony, ciasta i ciasteczka zawierają spore ilości cukru, którego diabetycy powinni unikać. Popularne desery mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie mogą ich spożywać osoby cierpiące na cukrzycę. Istnieje sporo przepisów na zrobienie ulubionych słodyczy bez cukru. Wystarczy zamienić kilka składników. Jeśli uwielbiasz sernik, spróbuj zrobić go z ugotowanej kaszy jaglanej z dodatkiem ksylitolu zamiast cukru. Podobnie jest w przypadku szarlotki, gdzie jabłka są owocami, które mają niski indeks glikemiczny, a mąkę pszenną możesz zastąpić mąką orkiszową lub gryczaną. Będzie to zdecydowanie lepszy wybór dla twojego zdrowia.

Zdecydowanie zrezygnuj z kupnych ciast i tortów, ponieważ zawierają ogromną ilość cukru, który jest niewskazany dla osób cierpiących na cukrzycę. Słodkie wypieki dla cukrzyków są świetną alternatywą, aby całkowicie nie rezygnować ze spożywania deserów.

Chorując na cukrzycę, warto wybierać ciasta z dodatkiem owoców. Jeśli dodatkowo będą mieć w składzie źródło białka oraz tłuszcze i zostaną spożyte zaraz po głównym posiłku, to nie powinno to spowodować dużego skoku glukozy we krwi. Dobrym pomysłem jest ciasto marchewkowe lub drożdżowe, najlepiej upieczone z dodatkiem stewii. Staraj się unikać tortów z kremowym nadzieniem, bezy oraz brownie. Im mniejsza ilość składników, tym lepiej dla organizmu. Pamiętaj, że nawet jeśli ciasto nie będzie zawierało cukru, to zjedzenie całego nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to prowadzić do przybierania na wadze.

Dieta odchudzająca dla cukrzyka – przykładowy jadłospis

Cukrzyca często pojawia się u osób otyłych, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Wprowadzenie diety dla cukrzyka ma za zadanie uregulowanie gospodarki cukrowej w organizmie, a także pomóc w utracie nadmiernych kilogramów. W jadłospisie dla cukrzyków mogą się znaleźć dania wegetariańskie, makarony czy nawet desery, jeśli będą prawidłowo przygotowane i spożywane w odpowiednich ilościach. Możesz również dołączyć do jadłospisu przepisy z jajek.

Do utraty zbędnych kilogramów potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny, dlatego ważne, aby jadłospis dla cukrzyków był ułożony przez specjalistę, który dobierze odpowiednią kalorykę potraw, uwzględniając ilość ruchu, tryb życia i ulubione posiłki.

W jadłospisie nie powinno zabraknąć ryb, które są źródłem kwasów omega-3 i omega-6, zdrowych tłuszczów, takich jak awokado czy orzechy, a także wartościowego błonnika.

Dieta dla cukrzykaLink otwiera się w nowej karcie powinna składać się z 3 głównych posiłków i dwóch mniejszych, spożywanych w równych odstępach. Podczas odchudzania nie należy zapominać o piciu odpowiedniej ilości niegazowanej wody czy ziołowych herbat. Ważny jest także ruch. Początkowo zacznij od spacerów, a potem możesz wybierać spośród wielu aktywności fizycznych, takich jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. A. Jopp, Cała prawda o tłuszczach. Zdrowie i długowieczność dzięki kwasom Omega-3, Wyd. Vital, Białystok 2018.

  2. D. Pociecha, Jadłospisy. Niski indeks glikemiczny. Cukrzyca, insulinoodporność, otyłość, Wyd. SBM Renata Gmitrzak, Warszawa 2020.

  3. D. Musiałowska, Insulinooporność. Zdrowa dieta i zdrowe życie, Wyd. Feeria, Łódź 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy