Przejdź do treści

Wyrwany ząb – co jeść, czym płukać jamę ustną, jakie zalecenia są wskazane?

Agata OleszkiewiczAgata Oleszkiewicz

5 min. czytaniaAktualizacja:

Wyrwany z korzeniem ząb pozostawia po sobie ubytek, ale też nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból i obrzęk. Aby przyspieszyć rekonwalescencję dziąsła i szczęki, stosuj się do zaleceń lekarza, zwłaszcza dotyczących higieny jamy ustnej i jedzenia. Sprawdź, co należy robić, aby zapobiec powikłaniom!

Wyrwany ząb – co jeść, czym płukać jamę ustną, jakie zalecenia są wskazane?

Wyrwany ząb i co dalej?

Ekstrakcja, czyli zabieg usunięcia, nierzadko stanowi jedyną metodę leczenia, jeśli chodzi o zepsute zębyLink otwiera się w nowej karcie. Nawracające stany zapalne, ubytki próchnicze czy inne zmiany w okolicach okołowierzchołkowych lub korzeni nie tylko stanowią przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból, obrzęki i trudności w gryzieniu pokarmu, ale również stwarzają ryzyko dla zdrowia. Bolący ząbLink otwiera się w nowej karcie, który został ewakuowany, nie oznacza jednak wbrew pozorom końca Twoich problemów stomatologicznych. Wyrwany ząb pozostawia po sobie nie tylko ubytek, ale również opuchliznęLink otwiera się w nowej karcie, nadwrażliwość i dyskomfort podczas jedzenia.

  1. Sprawdź, jak dbać o zęby? Poznaj porady specjalistów od zdrowego uśmiechuLink otwiera się w nowej karcie.

Wyrwanie ósemki i postępowanie po zabiegu

Szczególnie uciążliwa bywa ekstrakcja ósemki. Jeśli miałeś wyrwany ząb mądrości, to z pewnością wiesz, że zabieg tego typu wiąże się z raną pooperacyjną i szwami, co wydłuża rekonwalescencję i stwarza ryzyko powikłań zdrowotnych, np. infekcji. Aby ograniczyć natężenie objawów związanych z usunięciem zęba oraz uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, w każdym przypadku szczególnie ważne jest postępowanie pozabiegowe, zwłaszcza dotyczące higieny jamy ustnej i jedzenia. Przestrzegając zaleceń, wpłyniesz na przebieg gojenia. Przede wszystkim wiedz, że wyrwany ząb może powodować w niewielkim stopniu krwawienie w miejscu ubytku, ale to nie powód do niepokoju. Mimo że sączenie jest naturalnym odruchem fizjologicznym organizmu, po zabiegu trzymaj tampon opatrunkowy umieszczony przez lekarza w zębodole przez mniej więcej 20–30 minut, aby zatrzymać krwawienie i usprawnić uformowanie się prawidłowego skrzepu.

  1. Przeczytaj: Owrzodzenie jamy ustnej – czym może być spowodowane? Jak je leczyć?Link otwiera się w nowej karcie

Kiedy, jak i czym należy płukać jamę ustną po wyrwaniu zęba?

Pielęgnacja jamy ustnej w pierwszej dobie po wyrwaniu zęba

W pierwszej dobie po wyrwaniu zęba nie płucz niczym jamy ustnej. Unikaj też wysiłku fizycznego i wszelkich czynności, które sprzyjają naruszeniu skrzepu, takich jak żucie gumy, plucie czy kichanie, a do szczotkowania zębów do czasu całkowitego zagojenia rany używaj szczoteczki z miękkim włosiem. Omijaj przy tym miejsce zabiegowe. Podczas odpoczynku w pozycji leżącej utrzymuj głowę nieco wyżej niż dotychczas.

Jeśli miałeś wyrwany ząb, a palisz, stanowczo się wstrzymaj! Dym papierosowy zawiera liczne związki toksyczne, które negatywnie wpływają na przepływ krwi i odporność, w efekcie tkanki w buzi są mniej dotlenione, stają się wysuszone i wolniej się goją. Uzupełnieniem rehabilitacji mogą być miejscowe zimne kompresy. Choć najbardziej nieprzyjemne objawy powinny ustąpić w ciągu 3–4 dni, to nie oznacza to, że możesz zaniechać postępowania zachowawczego. Czy wiesz, ile goi się miejsce po wyrwanym zębie? Obrzęk i dyskomfort może trwać nawet 7 dni, a całkowity powrót do zdrowia następuje w ciągu 3 miesięcy.

W kolejnych dniach po wyrwaniu zęba

Po pierwszej dobie od zabiegu możesz rozpocząć regularne płukanie jamy ustnej, które przyspieszy regenerację, ukoi ból i zmniejszy obrzęk. Jedną z najbardziej cenionych roślin leczniczych wykorzystywanych do płukanek jest szałwia. Obecny w jej liściach olejek eteryczny charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwzapalnym oraz ściągającym. Poza tym możesz stosować szałwię do walki z innymi dolegliwościami w obrębie jamy ustnej, takimi jak afty czy pleśniawki. Aby przeprowadzić zabieg, przygotuj z suszu lub świeżych liści ciepły napar. Możesz też kupić gotowe mieszanki. Płukanie wykonuj delikatnie. Wystarczy, że nabierzesz łyk płynu i rozprowadzisz go po całej jamie ustnej od policzków po gardło, w obszarze pomiędzy wargami i zębami oraz pod językiem, potrzymasz kilka sekund i wyplujesz. Czynność powtarzaj kilka razy w ciągu dnia.

  1. Dowiedz się, na czym polega i ile trwa leczenie kanałoweLink otwiera się w nowej karcie.

Co można jeść po wyrwaniu zęba?

Wyrwanie zęba wiąże się z obostrzeniami dotyczącymi jedzenia, przede wszystkim pod względem temperatury i konsystencji. Przez pierwszą dobę stanowczo unikaj gryzienia i żucia po chorej stronie. Nie są wskazane gorące i zimne potrawy, a także picie przez słomkę. Najlepiej, jeśli Twoja dieta będzie składała się z produktów półpłynnych i miękkich. Chrupiące zapiekanki, ulubione kotlety w panierce, ostre sosy do kanapek na kolację i ciastka odłóż na później. Przekąski i jednocześnie popularne dodatki do sałatek czy zup kremowych, typu orzeszki, chipsy, grzanki czy słonecznik, również muszą poczekać. Pamiętaj, że restrykcyjny jadłospis trwa tylko 1 dzień, czasem może 2. Po tym czasie możesz stopniowo wracać do swoich przysmaków, ale również wtedy zachowaj czujność i obserwuj zachowanie skrzepu.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak sączenie się z rany, nawrót bólu i obrzęku, lub też pojawią się inne, dotychczas niespotykane dolegliwości, np. gorączka, osłabienie organizmu, senność czy bóle głowy i sztywność karku, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem!

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Agata Oleszkiewicz

    Agata Oleszkiewicz

    Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Jako oligofrenopedagog zajmuje się usprawnianiem psychoruchowym, kierowaniem podopiecznych na chronionym i otwartym rynku pracy, a także promocją zdrowia i aktywnego wypoczynku.

    Agata OleszkiewiczZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. Fejerskov O., Próchnica zębów, Urban & Partner, Wrocław 2012.

    2. Pawlicka H., Leczenie kanałowe – postępowanie kliniczne, Bestom, Łódź 2006.

    3. Zaniboni M., Chirurgia stomatologiczna, Urban & Partner, Wrocław 2013.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy