Przejdź do treści

Wysiłek fizyczny a zapobieganie chorobom układu krążenia

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

O chorobach układu krążenia mówi się bardzo dużo i nic dobrego. I słusznie, bo to one są przyczyną większości zgonów w Polsce, wyprzedzając nawet choroby nowotworowe. Jednak zdecydowaną różnicą pomiędzy tymi pierwszymi a drugimi jest wpływ, jaki masz na to, czy na nie zachorujesz oraz jak można im zapobiegać.

Wysiłek fizyczny a zapobieganie chorobom układu krążenia

Wysiłek fizyczny – sposób na zapobieganie chorobom serca

Okazuje się, że jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania chorobom układu krążenia jest wysiłek fizyczny. Ten czynnik uwzględniło w swoich zaleceniach Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, włączając go do podstawowych elementów pierwotnej i wtórnej prewencji. Dlaczego?

Kiedy wykonujesz wysiłek fizyczny zmuszasz swój układ krwionośnyLink otwiera się w nowej karcie do zmian w funkcjonowaniu, które obejmują:

  1. przyspieszenie akcji sercaLink otwiera się w nowej karcie,

  2. podwyższenie ciśnienia krwi,

  3. wzrost objętości wyrzutowej i pojemności minutowej serca,

  4. zwiększenie różnicy tętniczo-żylnej wysycenia krwi tlenem,

  5. dystrybucji przepływu krwi.

W praktyce oznacza to, że Twoje serce bije szybciej wraz z trwaniem wysiłku fizycznego, ciśnienie krwi rośnie i zwiększa się pojemność i objętość wyrzutowa serca. Aktywność wpływa pozytywnie również na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, które rozszerzają się, aby krew mogła płynąć szybciej i dostarczać tlen do wszystkich komórek.

Ile powinno się ćwiczyć dziennie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób serca?

Mamy dobrą wiadomość! Aby włączyć wysiłek fizyczny do swojej codziennej rutyny, nie musisz wcale wygospodarowywać na to dużo czasu. Naukowcy dowiedli, że nawet 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo, może pozytywnie wpłynąć na stan Twojego serca, ale także poprawić Twój nastrój, obniżyć wagę i dodać Ci energii. 150 minut tygodniowo, to tylko 30 minut dziennie!

W dodatku ćwiczenia te nie muszą być bardzo skomplikowane ani na sportowym poziomie, aby były skuteczne. Nawet energiczny marsz zalicza się do ćwiczeń o umiarkowanej intensywności.

  1. Zobacz także: Jak zapobiegać chorobom układu krążenia i kiedy udać się do kardiologa?Link otwiera się w nowej karcie

Jak wyrobić nawyk wykonywania ćwiczeń fizycznych?

Praca nad zmianą stylu życia i codziennej rutyny wydaje się trudna. Najczęściej dlatego, że stawiamy sobie zbyt duże wymagania i cele, które trudno zrealizować w krótkim czasie. Nie widząc szybko efektów, zniechęcamy się i przestajemy pracować nad zmianami.

Rzeczywiście trudno wyrobić nawyk chodzenia 10 tysięcy kroków dziennie w dwa tygodnie, jeśli wcześniej robiliśmy ich 2 tysiące. W dodatku, jeśli założymy, że tę liczbę będziemy robić codziennie, od pierwszego dnia, przez siedem dni w tygodniu… może okazać się, że już po 3 dniach się zniechęcimy. Efektywniej miarowo zwiększać liczbę kroków w równych odstępach czasu, aż do 10 tysięcy.

Zobacz także: Jak dbać o serce? Profilaktyka i zdrowe nawyki.Link otwiera się w nowej karcie

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. M. Ambroziak, Wysiłek fizyczny a układ krążenia. Podstawy fizjologiczne i genetyczne. Wpływ na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, Borgis, Postępy Nauk Medycznych 10/2008, s. 653-659.

    2. Wytyczne ESC dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej w 2016 roku, Kardiologia Polska 2016; 74, 9: 821–936.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy