Przejdź do treści

Niewydolność serca - jakie są przyczyny i objawy?

Redakcja NN

5 min. czytaniaAktualizacja:

Zadaniem serca jest pompowanie krwi do wszystkich komórek ciała. Niekiedy nie jest to jednak możliwe. W konsekwencji do niektórych tkanek i narządów wewnętrznych dociera za mało krwi i substancji odżywczych. Prowadzi to do zaburzeń w ich funkcjonowaniu i pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Stan ten jest określany mianem niewydolności serca.

Niewydolność serca - jakie są przyczyny i objawy?

Niewydolność serca może dotyczyć nawet 2% Europejczyków, czyli około 10 milionów osób. W samej Polsce liczba przypadków sięga około miliona i stale rośnie. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Zachorowalność jest największa u osób po 70. roku życia. Natomiast średni wiek pacjenta z niewydolnością serca to 74 lata.

Czym jest niewydolność serca?

Niewydolność serca jest stanem chorobowym, w którym serce nie może przepompować krwi w wystarczającej ilości, aby pokryć zapotrzebowanie tkanek na tlen i substancje odżywcze. W efekcie nie są one w stanie prawidłowo funkcjonować. Stopień zaawansowania schorzenia może być różny. W części przypadków niewydolność serca utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków i jest przyczyną znacznego pogorszenia jakości życia. Biorąc pod uwagę czas trwania nieprawidłowości, wyróżniamy niewydolność serca:

  1. przewlekłą,

  2. ostrą,

  3. przemijającą.

Ponadto niewydolność serca może dotyczyć lewej komory, prawej komory lub jednocześnie obu z nich. Wyróżnia się również niewydolność skurczową i rozkurczową mięśnia sercowego.

Przyczyny niewydolności serca

Przyczyny niewydolności serca w większości przypadków są związane z innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Do jej wystąpienia mogą prowadzić:

  1. choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa),

  2. przebyty zawał mięśnia sercowego,

  3. zapalenie mięśnia sercowego,

  4. kardiomiopatia rozstrzeniowa lub przerostowa,

  5. wrodzone i nabyte wady serca,

  6. uszkodzenie serca związane z chorobami immunologicznymi,

  7. uszkodzenie serca przez toksyny (na skutek zażywania substancji psychoaktywnych lub niektórych leków),

  8. zmiany metaboliczne,

  9. nadciśnienie tętnicze,

  10. wady zastawek serca, zaburzenia rytmu sercaLink otwiera się w nowej karcie (nieprawidłowe bicie sercaLink otwiera się w nowej karcie).Wiele danych wskazuje na to, że najczęstszymi przyczynami niewydolności serca w Polsce są choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie tętnicze.

Jakie są objawy niewydolności serca?

Objawy niewydolności serca mogą pojawić się nagle (ostra niewydolność serca) lub narastać powoli (przewlekła niewydolność serca). Zdarza się, że u niektórych osób przez pewien czas nie występują żadne dolegliwości mimo trwania procesów patologicznych. Również stopień ich nasilenia może różnić się u poszczególnych pacjentów. Objawy niewydolności serca zależą w głównej mierze od tego, czy jest ona prawokomorowa czy lewokomorowa. W pierwszym przypadku nieprawidłowości dotyczą krążeniLink otwiera się w nowej karciea dużego (ogólnego), które dostarcza utlenowaną krew do tkanek, w drugim zaś - krążenia małego (płucnego), służącego do wymiany gazowej w płucach. Objawy prawokomorowej niewydolności serca związane są z zastojem krwi w naczyniach. Mogą to być:

  1. częste oddawanie moczu w nocy,

  2. obrzęki nóg,

  3. zawroty głowy,

  4. wodobrzusze,

  5. przekrwienie narządów wewnętrznych,

  6. zwiększone ciśnienie w żyłach szyjnych,

  7. powiększenie wątroby,

  8. spadek masy ciała spowodowany utratą tkanki mięśniowej i tłuszczowej (kacheksją),

  9. utrata apetytu.

Objawy lewokomorowej niewydolności serca związane są z zastojem krwi nad płucami. Możliwe objawy to:

  1. kaszel,

  2. odkrztuszanie wydzieliny,

  3. zmniejszona tolerancja wysiłku i łatwe męczenie się,

  4. osłabienie organizmuLink otwiera się w nowej karcie,

  5. duszność,

  6. zasinienie ust,

  7. kołatanie serca,

  8. świszczący oddech,

  9. przyspieszenie oddechu (tachypnoë).

Jednym z typowych objawów niewydolności serca jest orthopnoë. Pod tym terminem kryje się duszność, która pojawia się po przyjęciu pozycji leżącej. Ustępuje ona w ciągu 1-2 minut po wstaniu. Często zdarza się, że dolegliwość jest na tyle nasilona, że pacjent musi spać w pozycji siedzącej. Innym możliwym objawem jest bendopnea, czyli duszność podczas schylania się.

Leczenie niewydolności serca

Objawy niewydolności serca są wskazaniem do konsultacji medycznej. Pomoc jest potrzebna natychmiast, jeżeli dolegliwości wystąpiły nagle. Lekarz zleca wykonanie testów laboratoryjnych krwi (zwłaszcza ocenę stężenia peptydów natriuretycznych), przeprowadza wywiad oraz badaniaLink otwiera się w nowej karcie: elektrokardiogram (EKG), pomiar ciśnienia tętniczego, badanie ultrasonograficzne (USG) serca. Diagnostyka może zostać rozszerzona o EKG wysiłkowe, tomografię komputerową, koronarografię.Leczenie niewydolności serca ma na celu poprawę stanu pacjenta, zwiększenie komfortu życia, zwiększenie tolerancji wysiłku, złagodzenie objawów, zapobieganie hospitalizacjom i powikłaniom oraz zmniejszenie ryzyka śmiertelności. W terapii stosuje się metody farmakologiczne, niefarmakologiczne oraz inwazyjne (np. wszczepienie urządzenia wspomagającego pracę serca). Sposób leczenia jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta.

Profilaktyka niewydolności serca

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca, należy dbać o układ krążenia. Mowa m.in. o działaniach, takich jak:

  1. zmniejszenie podaży soli,

  2. normalizacja masy ciała,

  3. stosowanie zbilansowanej diety, odpowiednie nawodnienie organizmu (do picia zalecana jest woda mineralna), * zaprzestanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

Ważna jest regularna aktywność fizyczna. Nie musi to być intensywny sport. Warto zorientować się na przykład, co daje joga. Aktywność powinna być dostosowana do możliwości organizmu.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. Grupa Robocza Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) do spraw diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca, Wytyczne ESC dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca w 2016 roku, „Kardiologia Polska” 2016

  2. D. Karasek i in., Epidemia niewydolności serca - problem zdrowotny i społeczny starzejących się społeczeństw Polski i Europy, „Folia Cardiologica Excerpta” 2008, t. 3, nr 5, 242-248.

  3. B. Kowalczyk, R. Czyż, B. Kaźmierska, Niewydolność serca - definicja, klasyfikacja, epidemiologia, objawy i leczenie, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 11, s. 352-367.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy