Przejdź do treści

Kołatanie serca – jakie są jego przyczyny?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Kołatanie serca jest nieprzyjemną dolegliwością, opisywaną zwykle jako uczucie szybkiego lub nieregularnego bicia serca. To dość niespecyficzny objaw. Może być całkiem niegroźny i pojawiać się w związku z sytuacją stresową lub towarzyszyć chorobom wymagającym specjalistycznego leczenia. Jakie mogą być przyczyny kołatania serca? Do kogo zgłosić się w przypadku pojawienia się tej dolegliwości? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule!

Kołatanie serca – jakie są jego przyczyny?

Czym jest kołatanie serca?

Kołatanie serca to uczucie szybkiego lub nieregularnego bicia sercaLink otwiera się w nowej karcie. Bywa również opisywane jako „wypadanie serca”. Kołatanie serca jest dość powszechnie zgłaszaną dolegliwością i jedną z częstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza rodzinnego i kardiologa. Zwykle ma łagodny charakter, ale niekiedy bywa objawem groźnych chorób, wymagających pilnej diagnostyki i leczenia.

Zdaniem ekspertów nawet 16% osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu podaje w wywiadzie uczucie kołatania serca. Objaw ten występuje częściej u pacjentów z chorobami serca.

Jakie mogą być przyczyny kołatania serca?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn kołatania serca. Wśród nich naukowcy wymieniają przede wszystkim arytmie sercaLink otwiera się w nowej karcie, przebiegające z tachykardiąLink otwiera się w nowej karcie (czynnością serca >100 uderzeń/minutę) lub bardzo rzadko z bradykardią (czynnością serca <60 uderzeń/minutę). Wśród zaburzeń rytmu sercaLink otwiera się w nowej karcie przebiegających z uczuciem kołatania eksperci wymieniają:

  1. przedwczesne pobudzenia nadkomorowe,

  2. przedwczesne pobudzenia komorowe,

  3. migotanie przedsionków,

  4. tachykardię komorową,

  5. bradyarytmie i bloki przedsionkowo-komorowe.

Pamiętaj jednak, że kołatanie serca nie zawsze świadczy o zaburzeniach rytmu serca. Dolegliwość ta może towarzyszyć również nadczynności tarczycy lub niedokrwistości. Nierzadko kołatanie serca pojawia się u kobiet w ciąży. Bywa również konsekwencją przyjmowania niektórych leków (np. stosowanych w astmie leków antycholinergicznych), nadużywania kofeiny lub stosowania niektórych narkotyków (kokainy, amfetaminy). Aż w 31% kołatanie serca ma podłoże psychiczne. Może pojawiać się sporadycznie, w momencie silnego stresu lub często nawracać u osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi czy z depresją. Warto jednak pamiętać, iż diagnoza zaburzeń psychicznych u pacjentów z kołataniem serca nie wyklucza obecności arytmii. W każdym przypadku należy więc wykluczyć zaburzenia rytmu serca i inne choroby mogące być przyczyną tej dolegliwości.

Przyczyną kołatania serca mogą być również zaburzenia metaboliczne:

  1. hipoglikemia (obniżony poziom glukozy we krwi),

  2. hipokalcemia (obniżony poziom wapnia we krwi),

  3. hiperkaliemia (podwyższony poziom potasu we krwi),

  4. hipokaliemia (obniżony poziom potasu we krwi),

  5. hipermagnezemia (podwyższony poziom magnezu we krwi).

Zaburzenia metaboliczne możesz wykluczyć, wykonując badania krwi. Nie diagnozuj się jednak na własną rękę. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące symptomy, skonsultuj się z lekarzem.

Do kogo zgłosić się z kołataniem serca?

Jeśli zmagasz się z kołataniem serca, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub kardiologa. W przypadku obecności innych niepokojących objawów (np. bólu w klatce piersiowej, zaburzeń świadomości) niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112.

Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, lekarz rozpocznie diagnostykę od szczegółowej rozmowy. Zapyta Cię o zgłaszane objawy, ich nasilenie, częstość i okoliczności występowania, choroby towarzyszące, stosowane leki i używki. Następnie przejdzie do badania fizykalnego, które pozwoli mu ocenić aktualny stan Twojego zdrowia. Jeśli w trakcie konsultacji odczujesz kołatanie serca, niezwłocznie poinformuj o tym specjalistę. Po badaniu lekarz wyjaśni Ci plan diagnostyczny i skieruje Cię na badania dodatkowe.

  1. Dowiedz się, jak dbać o serceLink otwiera się w nowej karcie.

Jakie badania wykonać?

Podstawowym badaniem wykonywanym u osób zgłaszających kołatanie sercaLink otwiera się w nowej karcie jest echokardiogram (EKG), czyli badanie czynności elektrycznej serca. Nie zawsze jednak zaburzenia rytmu serca są wykrywane podczas trwającego kilka minut EKG. W przypadku podejrzenia arytmii konieczne może być 24-godzinne monitorowanie czynności serca, czyli holter EKG. Do innych badań wykonywanych często u pacjentów z kołataniem serca należą:

  1. badania laboratoryjne, w tym morfologia krwi, poziom sodu, potasu, magnezu, wapnia, TSH, kreatyniny i mocznika,

  2. badanie echokardiograficzne (echo serca), które pozwala na ocenę budowy serca,

  3. badanie elektrofizjologiczne (EPS)Link otwiera się w nowej karcie, które umożliwia wykrycie zaburzeń rytmu serca i miejsca ich powstawania w mięśniu sercowym. Jest to badanie inwazyjne, podczas którego do serca wprowadza się specjalny cewnik.

Podczas badania elektrofizjologicznego wykonuje się zwykle ablację, czyli zabieg mający na celu zniszczenie tkanki będącej źródłem arytmii. Jeśli lekarz podejrzewa, że Twoje dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne, skieruje Cię na konsultację do psychiatry.

Na czym polega leczenie kołatania serca?

Leczenie osób zmagających się z kołataniem serca zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku arytmii nadkomorowych i wielu tachykardii komorowych dużą skuteczność ma ablacja. Zaburzenia rytmu serca można również leczyć farmakologicznie. Najczęściej stosuje się beta-blokery oraz antagonistów kanału wapniowego. Kołatanie serca związane z niedokrwistością, nadczynnością tarczycy czy zaburzeniami lękowymi ustępuje zwykle w wyniku leczenia choroby podstawowej.

  1. Przeczytaj także czym jest bigeminia komorowaLink otwiera się w nowej karcie i jak ją leczyć.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. Goyal A. i in., Palpitation, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436016/.

  2. Govender I. i in., Palpitations: Evaluation and management by primary care practitioners, „South African Family Practice”, 2022, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8905373/.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy