Przejdź do treści

Tachykardia – przyczyny, objawy i metody leczenia

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Tachykardia, czyli przyspieszona akcja serca, może występować fizjologicznie, podczas intensywnego wysiłku fizycznego czy stresu. Gdy jednak pojawia się często lub towarzyszą jej niepokojące dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn tachykardii, w tym: arytmie, zaburzenia metaboliczne, choroby infekcyjne, endokrynologiczne, hematologiczne i wiele innych. Jakie badania należy wykonać w przypadku przyspieszonej akcji serca? Na czym polega leczenie? Czy tachykardia jest groźna dla zdrowia? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule!

Tachykardia – przyczyny, objawy i metody leczenia

Tachykardia – co to jest?

U zdrowych, dorosłych ludzi czynność serca w spoczynku powinna mieścić się w zakresie 60–100 uderzeń/min. Gdy wynosi <60 uderzeń/min, mówimy o bradykardii, gdy przekracza zaś 100 uderzeń/min, rozpoznaje się tachykardię [1]. Normy te dotyczą jedynie osób dorosłych. U dzieci czynność serca jest fizjologicznie wyższa i zmienia się wraz z wiekiem. Dla przykładu, w okresie niemowlęctwa za jej prawidłową wartość przyjmuje się 100–150 uderzeń/min [1].

To ważne: Serce - jak jest zbudowane i jak o nie dbać?Link otwiera się w nowej karcie

O tachykardii zatokowej mówi się, gdy przyspieszony jest rytm zatokowy, czyli prawidłowy rytm występujący w sercu zdrowego człowieka. Tachykardia zatokowa jest w określonych okolicznościach zjawiskiem fizjologicznym, dlatego nie powinno budzić Twojego niepokoju, gdy podczas wysiłku fizycznego, bólu czy silnego stresu, czynność Twojego serca przekroczy 100 uderzeń/min. Jeśli jednak zauważysz, że przyspieszona akcja sercaLink otwiera się w nowej karcie pojawia się podczas spoczynku, zgłoś się do lekarza.

Jakie są przyczyny tachykardii?

Istnieje wiele potencjalnych, patologicznych przyczyn tachykardii. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Kardiologiczne przyczyny tachykardii

W pierwszej kolejności warto omówić kardiologiczne przyczyny przyspieszonej akcji serca. Do najczęstszych z nich należą:

  1. arytmie sercaLink otwiera się w nowej karcie, czyli zaburzenia rytmu serca – tachykardia nadkomorowa (w tym migotanie przedsionków i trzepotanie przedsionków) lub tachykardia komorowa; podstawowym badaniem służącym diagnostyce arytmii jest EKG, czyli badanie czynności elektrycznej serca;

  2. tamponada serca – gromadzenie się płynu w worku osierdziowym otaczającym mięsień sercowy; może być m.in. efektem urazu, infekcji, procesu nowotworowego, niewydolności nerek;

  3. zapalenie mięśnia sercowegoLink otwiera się w nowej karcie – proces zapalny obejmujący kardiomiocyty (komórki mięśnia sercowego) jest zwykle konsekwencją infekcji wirusowej, rzadziej bakteryjnej lub infestacji pasożytniczej; niekiedy zapalenie mięśnia sercowego rozwija się w przebiegu chorób autoimmunologicznych czy stosowania niektórych leków;

  4. zawał mięśnia sercowego – martwica fragmentu mięśnia sercowego jest spowodowana najczęściej niedokrwieniem wtórnym do choroby naczyń wieńcowych; na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca i zawału szczególnie narażone są osoby zmagające się z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym stężeniem cholesterolu lub cukrzycą.

Zatorowość płucna

Ostra zatorowość płucna jest groźną, często śmiertelną chorobą. Zator tętnic płucnych jest zwykle spowodowany migracją skrzepliny z żył głębokich kończyn dolnych. Do objawów choroby należy nie tylko tachykardia, ale również duszność, krwioplucie, ból w klatce piersiowej i kaszel.

Przeczytaj: Zawał serca – przyczyny, objawy. Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna po zawale?Link otwiera się w nowej karcie

Zaburzenia metaboliczne

Przyspieszona czynność akcji serca może być konsekwencją zaburzeń metabolicznych, w tym:

  1. hipoglikemii, czyli obniżonego poziomu glukozy we krwi; najczęściej jest ona związana ze stosowanymi lekami (np. insuliną), ale może wystąpić również u osób nadużywających alkoholu czy po operacji bariatrycznej;

  2. hiperkaliemii, czyli podwyższonego poziomu potasu we krwi; może wystąpić m.in. w przebiegu niewydolności nerek lub u osób suplementujących potas w zbyt dużej ilości.

Choroby zakaźne

Tachykardia może towarzyszyć łagodnym infekcjom przebiegającym z gorączką lub ciężkim zakażeniom, w tym sepsie (posocznicy). W przypadku wystąpienia nasilających się objawów choroby zakaźnej warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Inne przyczyny tachykardii

Wśród przyczyn tachykardii należy wspomnieć o niedokrwistości, nadczynności tarczycy, odwodnieniu i wstrząsie. Podczas różnicowania przyczyn przyspieszonego rytmu serca zawsze należy brać pod uwagę stosowane leki i używki. Tachykardia u kobiet w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze należy wykluczyć jej patologiczne przyczyny.

Jak objawia się tachykardia?

Tachykardia może przebiegać całkowicie bezobjawowo lub wywoływać u pacjenta kołatanie sercaLink otwiera się w nowej karcie (uczucie silnego lub nieregularnego bicia serca). W zależności od przyczyny przyspieszonej akcji serca mogą jej towarzyszyć:

  1. ból w klatce piersiowej;

  2. duszność;

  3. zawroty głowy;

  4. zasłabnięcie lub omdlenie;

  5. inne objawy, charakterystyczne dla choroby podstawowej (np. bladość skóry i zmniejszona tolerancja wysiłku w przypadku niedokrwistości).

Nie bagatelizuj tych symptomów i zgłoś się do lekarza rodzinnego lub kardiologa. 

Diagnostyka i leczenie tachykardii

Diagnostyka przyczyny tachykardii rozpoczyna się od wywiadu z lekarzem, czyli rozmowy na temat zauważonych objawów, chorób przewlekłych, przebytych operacji czy stosowanych leków i używek. To jeden z najistotniejszych elementów konsultacji lekarskiej, który często pozwala specjaliście wysunąć wstępną diagnozę i ukierunkować dalszy plan diagnostyczno-terapeutyczny. Po rozmowie przechodzi on do badania fizykalnego, podczas którego ocenia aktualny stan zdrowia chorego. Dopiero w dalszej kolejności lekarz decyduje, jakie badania dodatkowe należy wykonać. Wśród nich znajdują się najczęściej:

  1. EKG, czyli badanie czynności elektrycznej serca;

  2. holter EKG, czyli 24-godzinne monitorowanie czynności elektrycznej serca;

  3. badania krwi (m.in.: morfologia, gazometria, badanie stężenia troponiny, glukozy, TSH, sodu, potasu, D-dimerów);

  4. RTG klatki piersiowej.

W zależności od indywidualnych potrzeb lekarz może poszerzyć diagnostykę o inne badania lub skierować pacjenta do innego specjalisty. Wybór odpowiedniej metody leczenia jest ściśle zależny od przyczyny wystąpienia tachykardii. W przypadku zaburzeń rytmu serca niezbędna może być ablacja, u osób z ciężką niedokrwistością – przetoczenie krwi, a u pacjentów z sepsą – szerokowachlarzowa antybiotykoterapia.

Czy tachykardia jest groźna? Jakie mogą być jej skutki?

Nieleczona, utrzymująca się tachykardia może z czasem prowadzić do groźnych powikłań, w tym do niedokrwienia mięśnia sercowego, niewydolności serca, a nawet do śmierci.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. Henning A., Krawiec C., Sinus Tachycardia, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553128/.

  2. Gopinathannair R., Olshansky B., Management of tachycardia, „F1000 Prime Reports”, 2015, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447058/.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy