RDW CV – normy, znaczenie, interpretacja wyników
RDW-CV to parametr krwi, który, w połączeniu z innymi parametrami morfologii krwi, może wiele powiedzieć na temat stanu Twojego zdrowia. Wysokie wartości RDW-CV zazwyczaj wskazują na niedokrwistość z niedoboru żelaza czy nadmiar witamin z grupy B. Obniżona wartość parametru nie jest natomiast powodem do niepokoju. Interpretacja wyników – nawet jeśli znasz zakres referencyjny – zawsze powinna być dokonywana przez lekarza, który uwzględnia całą morfologię krwi. Dowiedz się, jakie są główne wskazania do badania tego elementu i co może być przyczyną nieprawidłowego wyniku.

Co to jest RDW CV?
RDW-CV, czyli red blood cell distribution width, coefficient of variation, co można przetłumaczyć dosłownie jako "rozpiętość rozkładu objętości erytrocytówLink otwiera się w nowej karcie, współczynnik zmienności". Jest to więc wskaźnik, który określa zmienność rozmiarową erytrocytów w próbce krwi. Wartość RDW-CV jest obliczana na podstawie odchylenia standardowego i średniej objętości erytrocytów. Wynik wyrażany jest w procentach i informuje o różnicach w wielkości krwinek czerwonych.
Przeciętnie ludzkie krwinki czerwone mają średnicę około 6 do 8 mikrometrów. Są to kluczowe komórki organizmu, które mają za zadanie transportować tlen z płuc do tkanek i dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Ich prawidłowa ilość i budowa są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. RDW-CV jest jednym z parametrów oznaczanych przy rutynowej morfologii krwiLink otwiera się w nowej karcie.
Dowiedz się więcej: Allodynia – skąd się bierze nadwrażliwość na ból? Jak wygląda terapia?Link otwiera się w nowej karcie
Znaczenie RDW-CV w badaniach krwi
RDW-CV odgrywa istotną rolę w diagnostyce wielu chorób związanych z czerwonymi krwinkami. Wysoki wynik może wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Zazwyczaj stoją za tym czynniki takie jak niedobór żelaza w diecie, choroby przewlekłe, utrata dużej ilości krwi podczas zabiegu operacyjnego lub zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Podwyższona wartość RDW-CV bywa także stwierdzana u osób po przetoczeniu krwi, suplementujących kwas foliowy lub witaminę B12.
Niski wynik RDW-CV nie stanowi zwykle powodu do niepokoju, świadczy bowiem o zbliżonej średnicy erytrocytów. Jeśli nie towarzyszą mu inne odchylenia, lekarz prawdopodobnie nie zaleci więc pogłębienia diagnostyki.
Przeczytaj również: Tetraplegia – czym jest porażenie czterokończynowe?Link otwiera się w nowej karcie
Wskazania do badanie RDW-CV
Wskaźnik RDW-CV sprawdzisz podczas każdej rutynowej morfologii krwi. Warto robić to regularnie, aby szybko reagować na pierwsze objawy chorób związanych z niedokrwistościąLink otwiera się w nowej karcie. Lekarz zleca to badanie, gdy podejrzewa niedokrwistość lub monitoruje jej leczenie.
Parametr ten będzie brany pod uwagę również przy diagnozowaniu stanów zapalnych czy chorób wątroby.
Rutynową morfologię wykonuj raz do roku lub częściej, jeśli obserwujesz u siebie objawy takie jak:
przewlekłe zmęczenie;
bladość skóry;
obniżona tolerancja wysiłku fizycznego;
bóle i zawroty głowy;
osłabienie koncentracji;
nawracające infekcje;
brak apetytu;
uczucie zimna nawet w ciepłych pomieszczeniach;
krew w moczu lub kale.
Jak przebiega badanie RDW-CV?
Poziom RDW-CV sprawdza się podczas standardowego badania krwi. Próbkę pobiera się zazwyczaj z żyły łokciowej. Jeśli wraz ze wskaźnikiem RDW-CV badany będzie również poziom glukozy, do laboratorium trzeba przyjść na czczo. Przy omawianiu wyników poinformuj lekarza o chorobach przewlekłych, na które się leczysz i lekach przyjmowanych na stałe. Pobieranie krwi nie jest bolesne, jednak wiele osób określa je jako nieprzyjemne.
Normy RDW-CV
Normy RDW-CV mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium i stosowanej metody pomiarowej. Przyjmuje się, że norma RDW-CV powinna wynosić od 11,5% do 14,5%. Pamiętaj, że interpretacja wyników zawsze powinna być dokonywana przez lekarza, który uwzględni również inne parametry morfologii krwi.
Przyczyny wysokiego wyniku RDW-CV
Wysoki wynik RDW-CV może być związany z różnymi czynnikami i chorobami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Niedobór żelaza może wynikać z niedostatecznego spożycia żelaza w diecie, trudności w jego wchłanianiu, krwotoków (np. z powodu miesiączki, chorób przewlekłych, owrzodzeń żołądka czy jelit), a także zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (np. w czasie ciąży lub intensywnego treningu). Inne choroby, które mogą prowadzić do wysokiego RDW-CV, to niedokrwistość hemolityczna, której przyczyną jest zwiększone niszczenie czerwonych krwinek, a także niektóre choroby genetyczne.
Warto dodać, że podwyższony wskaźnik RDW CV może wystąpić również w ciąży. Może to wynikać z suplementacją kwasu foliowego oraz witaminy B12, które są często zalecane przyszłym mamom w celu zapobiegania wadom rozwojowym płodu.

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.
lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
B. Solnica, Diagnostyka laboratoryjna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
L. Lepori, Atlas niedokrwistości z niedoboru żelaza, Wydawnictwo DK Media, Warszawa 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.